Ukrajina

Službeni naziv zemlje: Ukrajina
Položaj: Istočna Europa
Glavni grad: Kijev
Službeni jezik: ukrainski
Političko uređenje: republika (polupredsjednički sustav)
Površina ukupno: 603.628 km2
Stanovništvo: 44.622.516 (*podatak iz 2018.)
Valuta: ukrainska grivnja (UAH)

Aktuelni ekonomski pokazatelji:

POKAZATELJ1990.2000.2010.2015.2016.2017.2018.
Stanovništvo, ukupno51.892.000,0049.175.848,0045.870.700,0045.154.029,0045.004.645,0044.831.135,0044.622.516,00
BND, PPP (mlrd.USD)387,69195,87372,63425,53459,55490,80521,35
BND po glavi stan.PPP (USD)6.940,003.700,007.550,007.880,008.210,008.460,009.030,00
BDP (mlrd.USD)81,4631,26136,0191,0393,36112,19130,83
BDP po glavi stan. (USD)1.569,74635,712.965,142.124,662.187,732.640,683.095,17
Realan rast BDP growth (% godišnje)-6,355,903,83-9,772,442,473,34
Bilans tekućeg računa (mlrd.USD)..1,34-3,021,62-1,34-2,44-4,37
Bilans tekućeg računa (% BDP)..4,29-2,221,78-1,44-2,18-3,34
Izvoz (% BDP)27,6462,4447,0552,6049,3048,0145,21
Uvoz (% BDP)28,7257,4151,0955,2156,2255,7053,81
Inflacija (% promjene)..28,209,3748,7013,9114,4410,95
SDI (mil.USD)..595,006.451,003.050,003.441,002.827,002.476,00
Vrijeme potrebno za otvaranje firme (dani)....28,008,006,506,506,50

Najznačajnije industrijske grane

Sektor poljoprivrede
Industrijski sektor
Sektor usluga

Dodatna vrijednost sektora u strukturi BDP-a Ukrajine, u 2018.godini:

  • Primarni (poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo): dodatna vrijednost sektora u strukturi BDP-a Ukrajine iznosi (10,14%);
  • Sekundarni (industrija uključujući i građevinarstvo): dodatna vrijednost sektora u strukturi BDP-a Ukrajine iznosi (23,29%);
  • Tercijarni (usluge): dodatna vrijednost sektora u strukturi BDP-a Ukrajine iznosi (51,34%).

 Glavne grane primarnog sektora: ratarstvo, voćarstvo, stočarstvo, šumarstvo, uzgoj duhana.

Glavne grane sekundarnog (industrijskog sektora):  metalna i mašinska industrija, industrija građevinskih materijala, energetika, kemijska industrija, prehrambena industrija.

Glavne grane tercijarnog (uslužnog sektora): transport, telekomunikacije, trgovina, financije i osiguranje.

Izvor: World Bank (World Development Indicators)

Izvoz / vrijednost i struktura

0

Ukupan izvoz Ukrajine, u 2019.godini, iznosio je: 46,13 mlrd.USD (mirror data).
Prvih 10 grupa proizvoda, u ukupnom izvozu Ukrajine sa svijetom su: željezo i čelik (17,43%); žitarice (14,51%); rude, kamen i pepeo (10,26%); jestive masnoće životinjskog i biljnog porijekla (9,67%); električne mašine, oprema i njihovi dijelovi (6,04%); sjemenke i plodovi uljarica (5,1%); ostatci i otpatci prehrambene industrije (3,4%); drvo i proizvodi od drveta (3,23%); mašine, mehanički uređaji, bojleri i njihovi dijelovi (2,95%); te anorganske kemikalije (2,59%). Ostale grupe proizvoda sudjeluju sa (24,82%).

Uvoz / vrijednost i struktura

0

Ukupan uvoz Ukrajine, u 2019.godini, iznosio je: 50,97 mlrd.USD (mirror data).
Prvih 10 grupa proizvoda, u ukupnom uvozu Ukrajine iz svijeta, su: mašine, mehanički uređaji, bojleri i njihovi dijelovi (12,94%); mineralna goriva, ulja i proizvodi njihove destilacije (12,23%); električne mašine, oprema i njihovi dijelovi (11,02%); vozila – osim tračnih (9,33%); plastika i proizvodi od plastike (4,41%); farmaceutski proizvodi (4,34%); mješoviti kemijski proizvodi (2,46%); željezo i čelik (2,26%); optički, fotografski, kinematografski i drugi precizni mjerni uređaji (1,93%); te proizvodi od željeza i čelika (1,93%). Ostale grupe proizvoda sudjeluju sa (37,15%).

Članstvo u međunarodnim organizacijama

Ukrajina  je članica mnogih međunarodnih organizacija, kao što su: UN, EBRD, IBRD, OSCE, Vijeće Europe, CEI i dr.

Telefonski kod zemlje: (+380)

Internet domena: .ua

 

Glavni izvozni partneri / 2018/ %
  • Ruska federacija
  • Poljska
  • Italija
  • Turska
  • Njemačka
  • Kina
  • Indija
  • Mađarska
  • Holandija
  • Egipat
  • Ostale zemlje

Pozicija Bosne i Hercegovine u okviru gornje skupine izvoznih  zemalja: 93.mjesto.

Pozicija Bosne i Hercegovine u okviru gornje skupine uvoznih zemalja: 92.mjesto.

  Izvor: Intracen.org (Trade Map)

Glavni uvozni partneri / 2018 / %
  • Ruska Federacija
  • Kina
  • Njemačka
  • Bjelorusija
  • Poljska
  • SAD
  • Italija
  • Turska
  • Švicarska
  • Francuska
  • Ostale države

Porezi, carine i dokumenti potrebni za izvozPorezna struktura

PDV U UKRAJINI

 Standardna stopa PDV-a u Ukrajini iznos 20% i primjenjuje se na sve robe i usluge koje nisu predmet snižene stope PDV ili izuzeća od plaćanja PDV-a.

Snižena stopa PDV-a u Ukrajini iznosi 7% i primjenjuje se na lijekove i medicinsku opremu.

 Nulta stopa PDV-a (izuzeće od plaćanja) primjenjuje se na izvoz i re-export.

  CARINE I CARINSKA DOKUMENTACIJA

 Carinska stopa za sve proizvode, po MFN, iznosi 4,48% u 2018 .godini;

Carinska stopa za primarne proizvode, po MFN, iznosi 5,67% u 2018.godini;

Carinska stopa za industrijske proizvode, po MFN, iznosi 4,07% u 2018.godini.

Akcize se plaćaju na alkoholna pića, duhan, duhanske proizvode i cigarete, automobile, motore, naftu, naftna ulja, dizel gorivo, benzin, te električnu energiju.

 Izvor: World Bank (World Development Indicators)

SPORAZUMI

Bosna i Hercegovina je sa Ukrajinom potpisala nekolicinu sporazuma, a isti se mogu naći na web stranici Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.

U vezi gore spomenutog izdvajamo  Sporazum o unapređenju i zaštiti investicija, te Trgovinski sporazum između Bosne i Hercegovine i Ukrajine.

Oba spomenuta sporazuma potpisana su u Sarajevu, 13.02.2002.godine.

Vanjskotrgovinska razmjena Bosne i Hercegovine sa Ukrajinom

KM
 2015.2016.2017.2018.2019.
IZVOZ14.801.436,7513.126.814,9116.857.415,2622.248.651,359.570.934,63
UVOZ12.290.151,9618.347.984,6117.871.660,8835.651.725,6020.824.989,45
OBIM27.091.588,7131.474.799,5234.729.076,1457.900.376,9530.395.924,08
SALDO2.511.284,79-5.221.169,70-1.014.245,62-13.403.074,25-11.254.054,82
POKRIVENOST120,43%71,54%94,32%62,41%45,96%

Izvoz Bosne i Hercegovine po proizvodima u Ukrajinu, 2019.godine  

TarifaNaziv TarifeUdio pojedinih proizvoda u ukupnom izvozu BIH u Ukrajinu, 2019.
2836Karbonati; peroksikarbonati (perkarbonatii)40,29%
3004Lijekovi (izuzev proizvoda iz tar. br. 30.02, …)29,55%
2710Naftna ulja i ulja dobivena od bitumenskih minerala11,51%
6403Obuća sa vanjskim đonovima od gume, plastične mase3,02%
2842Ostale soli anorganskih kiselina2,71%
8465Alatne mašine1,87%
7308Konstrukcije1,87%
8403Kotlovi za centralno grijanje1,28%
8429Samokretni buldožeri, angldozeri, grejderi1,18%
3304Proizvodi za uljepšavane i šminkanje1,12%

 *Ostali proizvodi u ukupnom izvozu Bosne i Hercegovine u Ukrajinu sudjeluju sa (5,6%).

 Uvoz Bosne i Hercegovine po proizvodima iz Ukrajine, 2019.godine

TarifaNaziv TarifeUdio pojedinih proizvoda u ukupnom uvozu BIH iz Ukrajine, 2019.
0802Ostali orašasti plodovi, svježi ili suhi, oljušteni15,67%
4407Drvo obrađeno po dužini piljenjem, glodanjem…11,69%
4408Listovi furnira i listovi za sperploce10,94%
4811Papir, karton, celulozna vata9,37%
4410Ploče iverice, ploče sa usmjerenim vlaknima (OSB)7,38%
1212Roscici, morske i ostale alge, secerna repa …6,09%
8418Hladnjaci, zamrzivači i ostali uređaji5,75%
9403Ostali namještaj i njegovi dijelovi5,02%
7304Bešavne cijevi i šuplji profili, od željeza3,63%
0713Osušeno mahunasto povrće, u zrnu, oljušteno ili ne3,24%

 *Ostali proizvodi u ukupnom uvozu Bosne i Hercegovine iz Ukrajine sudjeluju sa (21,22%).

Izvor: Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine       

Korisne adrese

Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine;

Ambasada Ukrajine;

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine;

Agencija za promociju stranih ulaganja Bosne i Hercegovine;

Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine

Pitajte nas

Ukoliko Vam trebaju specifične informacije o određenom sektoru privrede u _________, molimo Vas da se obratite BHEPA osoblju zaduzenom za tu oblast (vidi kontakt informacije)”

Pogledajte promo video o BiH privredi
bhprivreda
Kako Vam možemo pomoci?

Kontaktirajte nas ako imate bilo kakvih pitanja.

  • Poziv za učešće na događaju TORINO FASHION MATCH 2021

    Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine, kao članica Evropske preduzetničke mreže (www.een.ba) Vas poziva da uzmete učešće na događaju TORINO FASHION MATCH 2021 https://torino-fashion-match-2021.b2match.io/, koji će se održati od 15 . do 21. novembra 2021. godine, a koji uključuje online sastanke, sticanje znanja i ostvarivanje poslovnih kontakata u modnoj industriji, te okuplja kompanije, kupce, dobavljače, stručnjake

    2021-08-31
  • Organski krevet firme MALAK JANJ promoviran u brošuri imm cologne

    U susret narednom sajmu namještaja imm cologne 2022 koji će se održati od 17. do 23. januara/ siječnja 2022. godine u Kelnu, sajam nam nudi informacije o trendovima u industriji interijera koji će vladati scenom u budućnosti. Posljednje online izdanje brošure imm cologne ”trend.briefing”, posvećeno je trendovima u uređenju spavaćih soba i inovativnim proizvodima za

    2021-07-05
  • Održan pripremni sastanak izlagača za sajam Imm 2022

    Nakon godinu dana pauze uzrokovane pandemijom, Vanjskotrgovinska/ Spoljnotrgovinske komora Bosne i Hercegovine nastavlja sa aktivnostima podrške bh. kompanijama za izlaganje na Međunarodnom sajmu namještaja i interijera Imm 2022 u Kelnu, Njemačka. U tom smislu, izvršena je prijava prostora i završen proces poziva i selekcije izlagača za grupni štand Bosne i Hercegovine na ovom sajmu koji

    2021-07-01
  • Online konferencija “Unapređenje konkurentnosti drvne industrije i …

    USAID Regionalni projekat za ekonomski razvoj, upravljanje i rast preduzeća (EDGE project), u okviru komponente ‘Wood and Furniture Activity’ organizira Online konferenciju pod nazivom “Unapređenje konkurentnosti drvne industrije i industrije namještaja u zemljama Zapadnog Balkana putem digitalizacije” koja će se održati putem Zoom platforme u četvrtak, 6. maja 2021. godine, od 10:30-12:00 sati. Događaj će

    2021-04-30