Japan

Osnovi podaci
Službeni naziv zemlje: Japan
Položaj: Istočna Azija
Glavni grad: Tokio
Službeni jezik:  japanski
Političko uređenje:  monarhija
Površina ukupno:  377.975 km2
Stanovništvo:  126.529.100 (*podatak iz 2018.)
Valuta: japanski yen (JPY)

Aktuelni ekonomski pokazatelji (1990- 2018):

POKAZATELJ1990.2000.2010.2015.2016.2017.2018.
Stanovništvo, ukupno123.537.000126.843.000128.070.000127.141.000126.994.511126.785.797126.529.100
BND, PPP (mlrd.USD)2.435,063.452,934.596,535.333,315.250,735.362,185.441,91
BND po glavi stan., PPP (USD)19.710,0027.220,0035.890,0041.950,0041.350,0042.290,0043.010,00
BDP (mlrd.USD)3.132,824.887,525.700,104.389,484.926,674.859,954.971,32
BDP po glavi stanovnika (USD)25.359,3538.532,0444.507,6834.524,4738.794,3338.331,9839.289,96
Rast realnog BDP (% promjene)4,892,784,191,220,611,930,79
Bilans tekućeg računa (mlrd.USD)..130,69220,89136,47197,05201,64174,72
Bilans tekućeg računa (% BDP)..2,673,883,114,004,153,51
Izvoz (% BDP)10,2210,6215,0417,6116,2517,7718,45
Uvoz (% BDP)9,449,2013,5818,0315,2616,8418,19
Inflacija (% promjene)3,08-0,68-0,720,79-0,120,470,98
SDI (mil.USD)1.806,0410.688,177.440,985.252,2240.954,1818.802,2524.605,91
Vrijeme potrebno za otvaranje firme (dani)......11,2011,1011,1011,10

Najznačajnije industrijske grane 2017.

Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo
Sektor industrije i građevinarstva
Sektor usluga

Dodatna vrijednost sektora u strukturi BDP-a Japana, u 2017.godini:

  • Primarni (poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo): dodatna vrijednost sektora u strukturi BDP-a Japana iznosi (1,19%);
  • Sekundarni (industrija uključujući i građevinarstvo): dodatna vrijednost sektora u strukturi BDP-a Japana iznosi (29,14%);
  • Tercijarni (usluge): dodatna vrijednost sektora u strukturi BDP-a Japana iznosi (69,12%).

Glavne grane primarnog sektora: ribarstvo.

Glavne grane sekundarnog (industrijskog sektora): metalna industrija, mašinska industrija, elektroindustrija, elektronička industrija, autoindustrija, brodogradnja, te građevinarstvo.

Glavne grane tercijarnog (uslužnog sektora): telekomunikacije, transport, financije i osiguranje.

Izvor: World Bank (World Development Indicators)

Izvoz / vrijednost i struktura/ 2019

0

Ukupan izvoz Japana, u 2019.godini, iznosio je: 705,84 milijarde USD.
Prvih 10 grupa proizvoda, u ukupnom izvozu Japana sa svijetom su: vozila – osim tračnih (21,09%); bojleri, mašine, mehanički uređaji i njihovi dijelovi (19,43%); el.mašine i oprema i njihovi dijelovi (14,6%); razni proizvodi – neklasificirani (6,37%); optički, fotografski, kinematografski, precizni mjerni uređaji (5,54%), željezo i čelik (3,7%); plastika i proizvodi od plastike (3,57%); organske kemikalije (2,53%); mineralna goriva, ulja i proizvodi njihove destilacije (1,99%), te brodovi, čamci i plovne konstrukcije (1,96%). Ostali proizvodi čine (19,22%).

Uvoz / vrijednost i struktura/ 2019

0

Ukupan uvoz Japana, u 2019.godini, iznosio je: 720,96 milijardi USD.
Prvih 10 grupa proizvoda, u ukupnom uvozu Japana iz svijeta, su: mineralna goriva, ulja i proizvodi njihove destilacije (21,6%); električne mašine, oprema i njihovi dijelovi (13,7%); bojleri, mašine, mehanički uređaji i njihovi dijelovi (9,78%); optički, fotografski, kinematografski, precizni mjerni uređaji (3,92%); farmaceutski proizvodi (3,78%); vozila – osim tračnih (3,3%); rude, kamen, pepeo (3,08%); plastika i proizvodi od plastike (2,24%); organske kemikalije (2,23%); te odjevni predmeti - nepleteni i nekukičani (1,98%). Ostali proizvodi sudjeluju sa (34,39%).

Članstvo u međunarodnim organizacijama

Japan je član mnogih multilateralnim organizacija, kao što su: ASEAN, ADB, EBRD, FAO, IBRD, IFC, IMF, MIGA, OECD, UN, UNDP, UNICEF i sl.

Telefonski kod zemlje: (+81)

Internet domena: .jp

Glavni izvozni partneri / 2019 / %
  • SAD
  • Kina
  • Republika Koreja
  • Tajpej - kineski
  • Hong Kong -Kina
  • Tajland
  • Njemačka
  • Singapur
  • Vijetnam
  • Australija
  • Ostale zemlje

Pozicija Bosne i Hercegovine u okviru gornje skupine zemalja: 279.mjesto.

Glavni uvozni partneri / 2019 / %
  • Kina
  • SAD
  • Australija
  • Republika Koreja
  • Saudijska Arabija
  • Tajpej-kineski
  • UAE
  • Tajland
  • Njemačka
  • Vijetnam
  • Ostale zemlje

Pozicija Bosne i Hercegovine u okviru gornje skupine zemalja: 241.mjesto.

Izvor: Intracen.org (Trade Map)

Porezi, carine i dokumenti potrebni za izvozPorezna struktura

PDV U JAPANU

Standardna stopa PDV-a u Japanu, od 2019.godine, iznosi 10%. Snižena stopa od 8% primjenjuje se na hranu i piće (osim alkoholnog pića), kao i na ugostiteljske usluge.

Akcize u Japanu plaćaju se na benzin i druga goriva iz ove kategorije, duhan i alkoholna pića.

CARINE I CARINSKA DOKUMENTACIJA

Carinska stopa za sve proizvode, po MFN, iznosi  5,17% u 2018 .godini;

Carinska stopa za primarne proizvode, po MFN, iznosi 12,16% u 2018.godini;

Carinska stopa za industrijske proizvode, po MFN, iznosi 2,77% u 2018.godini.

Izvor: World Bank (World Development Indicators)

Vanjskotrgovinska razmjena Bosne i Hercegovine sa Japanom

KM

 2015.2016.2017.2018.2019.
IZVOZ1.456.482,001.252.072,04554.725,49218.732,77315.990,66
UVOZ18.944.378,488.463.924,7911.484.923,9111.703.094,559.482.206,49
OBIM20.400.860,489.715.996,8312.039.649,4011.921.827,329.798.197,15
SALDO-17.487.896,48-7.211.852,75-10.930.198,42-11.484.361,78-9.166.215,83
POKRIVENOST7,69%14,79%4,83%1,87%3,33%

Izvoz Bosne i Hercegovine po proizvodima u Japan, 2019.godine  

TarifaNaziv TarifeUdio pojedinih proizvoda u ukupnom izvozu BIH u Japan, 2019.
4101Sirove krupne i sitne  govede koze i koze kopitara16,76%
8708Dijelovi i pribor motornih vozila16,48%
4413Zgusnuto (sabijeno) drvo u obliku blokova, ploča, sl.10,40%
7013Proizvodi od stakla koji se koriste za stolom10,26%
2811Ostale anorganske kiseline8,16%
9506Proizvodi i oprema za sve vrste fizičkih vježbi7,79%
3926Ostali proizvodi od plastičnh masa6,41%
8446Tkalačke mašine6,35%
4907Poštanske, taksene i slične marke4,10%
2204Vino od svježeg grožđa, uključujući pojačana vina3,21%

*Ostali proizvodi, u ukupnom izvozu Bosne i Hercegovine u Japan, sudjeluju sa (10,08%).

 Uvoz Bosne i Hercegovine po proizvodima iz Japana, 2019.godine

TarifaNaziv TarifeUdio pojedinih proizvoda u ukupnom uvozu BIH iz Japana, 2019.
8414Zračne ili vakuumske pumpe28,05%
8703Osobni automobili i druga motorna vozila13,78%
9015Instrumenti i aparati za geodetsku izmjeru zemljišta13,02%
8421Centrifuge, uključujući centrifuge za sušenje12,21%
4011Nove vanjske pneumatske gume6,16%
8543Električne mašine i aparati, sa posebnim funkcijama5,67%
8531Električni aparati za zvučnu ili vizuelnu signalizaciju2,08%
8424Mehanicki uredaji (ukljucujuci na rucni pogon)2,07%
8479Mašine i mehanički uređaji2,04%
8536Elektricni aparati za ukljucivanje i iskljucivanje1,52%

*Ostali proizvodi, u ukupnom uvozu Bosne i Hercegovine iz Japana, sudjeluju sa (13,4%).

 Izvor: Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine

SPORAZUMI

Prije nezavisnosti Bosne i Hercegovine, FNRJ i SFRJ je sa Japanom potpisala nekolicinu sporazuma, a isti se mogu naći na web stranici Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine. Također, ugovori koje je Bosna i Hercegovina potpisala sa Japanom dostupni su na navedenoj web stranici.

Korisne adrese

Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine;

Ambasada Japana u Bosni i Hercegovini;

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine;

Agencija za promociju stranih ulaganja Bosne i Hercegovine;

Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine

 

Pitajte nas

Ukoliko Vam trebaju specifične informacije o određenom sektoru privrede u _________, molimo Vas da se obratite BHEPA osoblju zaduzenom za tu oblast (vidi kontakt informacije)”

Pogledajte promo video o BiH privredi
bhprivreda
Kako Vam možemo pomoci?

Kontaktirajte nas ako imate bilo kakvih pitanja.

  • Poziv za učešće na događaju TORINO FASHION MATCH 2021

    Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine, kao članica Evropske preduzetničke mreže (www.een.ba) Vas poziva da uzmete učešće na događaju TORINO FASHION MATCH 2021 https://torino-fashion-match-2021.b2match.io/, koji će se održati od 15 . do 21. novembra 2021. godine, a koji uključuje online sastanke, sticanje znanja i ostvarivanje poslovnih kontakata u modnoj industriji, te okuplja kompanije, kupce, dobavljače, stručnjake

    2021-08-31
  • Organski krevet firme MALAK JANJ promoviran u brošuri imm cologne

    U susret narednom sajmu namještaja imm cologne 2022 koji će se održati od 17. do 23. januara/ siječnja 2022. godine u Kelnu, sajam nam nudi informacije o trendovima u industriji interijera koji će vladati scenom u budućnosti. Posljednje online izdanje brošure imm cologne ”trend.briefing”, posvećeno je trendovima u uređenju spavaćih soba i inovativnim proizvodima za

    2021-07-05
  • Održan pripremni sastanak izlagača za sajam Imm 2022

    Nakon godinu dana pauze uzrokovane pandemijom, Vanjskotrgovinska/ Spoljnotrgovinske komora Bosne i Hercegovine nastavlja sa aktivnostima podrške bh. kompanijama za izlaganje na Međunarodnom sajmu namještaja i interijera Imm 2022 u Kelnu, Njemačka. U tom smislu, izvršena je prijava prostora i završen proces poziva i selekcije izlagača za grupni štand Bosne i Hercegovine na ovom sajmu koji

    2021-07-01
  • Online konferencija “Unapređenje konkurentnosti drvne industrije i …

    USAID Regionalni projekat za ekonomski razvoj, upravljanje i rast preduzeća (EDGE project), u okviru komponente ‘Wood and Furniture Activity’ organizira Online konferenciju pod nazivom “Unapređenje konkurentnosti drvne industrije i industrije namještaja u zemljama Zapadnog Balkana putem digitalizacije” koja će se održati putem Zoom platforme u četvrtak, 6. maja 2021. godine, od 10:30-12:00 sati. Događaj će

    2021-04-30