Estonija

Službeni naziv države:  Republika Estonija
Glavni grad : Talin
Političko uređenje: parlamentarna republika
Položaj: sjeverna Evropa (istočna obala Baltičkog mora)
Službeni jezik: estonski
Broj stanovnika: 1.331.057 (podatak iz 2020. godine)
Valuta: euro (EUR) ili (€)

Aktuelni ekonomski pokazatelji: (1990– 2020)

POKAZATELJ1990.2000.2010.2015.2016.2017.2018.2019.2020.
Stanovništvo, ukupno1.569.1741.396.9851.331.4751.315.4071.315.7901.317.3841.321.9771.326.8981.331.057
BND, PPP (mlrd. USD)..12,6727,5037,8140,6243,5347,0950,34..
BND po glavi stanovnika, PPP (USD)..9.070,0020.650,0028.750,0030.870,0033.040,0035.620,0037.940,00..
BDP (mlrd. USD)..5,6919,6923,0524,2626,8930,6231,4731,03
BDP po glavi stanovnika (USD)..4.075,9714.784,3817.522,2318.437,2520.407,9323.159,3923.717,8023.312,28
Rast BDP (godišnji) %..10,112,691,843,195,504,365,00-2,93
Bilans tekućeg računa (mlrd. USD)..-0,300,340,400,300,620,280,62-0,39
Bilans tekućeg računa (% BDP)..-5,251,731,751,242,310,911,96-1,26
Izvoz roba i usluga (% BDP)..61,5574,4376,8776,3675,6474,1272,9169,82
Uvoz roba i usluga (% BDP)..64,7868,0772,9772,7971,6871,5468,9069,68
Inflacija, potrošačke cijene (godišnja) %..4,022,97-0,490,153,423,442,28-0,44
SDI, neto priljev (mil. USD)..416,212.592,26-715,47925,761.727,021.212,532.962,63..
Vrijeme potrebno za otvaranje firme (dani)....6,503,503,503,503,503,50..

Izvor:       World Bank (World Development Indicators)

 

Najznačajnije industrijske grane

Primarni (poljoprivreda, šumarstvo, ribarstvo):
Sekundarni (uključujući i građevinarstvo):
Tercijarni (usluge):

Glavne grane primarnog sektora: šumarstvo, poljoprivreda (ratarstvo, stočarstvo, voćarstvo, povrtlarstvo), te ribarstvo.

Glavne grane sekundarnog (industrijskog) sektora: mašinska, metalna, elekto, elektronička i auto industrija, naftna, kemijska i farmaceutska industrija, drvna industrija, industrija kože, tekstila i obuće, prehrambena industrija, te rudarstvo i energetika.

Glavne grane tercijarnog (uslužnog) sektora: trgovina, transport, telekomunikacije, financije i osiguranje, turizam, te građevinarstvo.

 Izvor:       World Bank (World Development Indicators)

Izvoz / vrijednost i struktura

0

Ukupno: 16,95 mlrd. USD.
Glavne grupe proizvoda u ukupnom izvozu Republike Estonije: el.mašine, oprema i njihovi dijelovi (16,41 %); mineralna goriva, ulja i proizvodi njihove destilacije (10,67 %); drvo i proizvodi od drveta (10,06 %); mašine, mehanički uređaji, bojleri i njihovi dijelovi (8,77 %); namještaj, kreveti, madraci, nosači madraca, ... (7,04 %); vozila – osim tračnih (6,05 %); optički, fotografski, kinematografski, mjerni, precizni uređaji (3,96 %); proizvodi od željeza i čelika (3,72 %); plastika i proizvodi od plastike (2,67 %); te željezo i čelik (1,89 %).

Uvoz / vrijednost i struktura

0

Ukupno: 17,78 mlrd. USD.
Glavne grupe proizvoda u ukupnom uvozu Republike Estonije: el.mašine, oprema i njihovi dijelovi (12,43 %); mineralna goriva, ulja i proizvodi njihove destilacije (11,23 %); mašine, mehanički uređaji, bojleri i njihovi dijelovi (10,32 %); vozila – osim tračnih (9,41 %); plastika i proizvodi od plastike (4,41 %); drvo i proizvodi od drveta (3,76 %); farmaceutski proizvodi (3,61 %); željezo i čelik (2,96 %); proizvodi od željeza i čelika (2,71 %); te optički, fotografski, kinematografski, mjerni, precizni uređaji (2,5 %).

Članstvo u međunarodnim organizacijama

Republika Estonija je članica mnogobrojnih međunarodnih instutucija / asocijacija / organizacija, a među kojima (nadolje) izdvajamo samo neke:

  • UN
  • NATO
  • WTO
  • OECD
  • OSCE
  • Vijeće Evrope
  • EU

Više informacija o spomenutim članstvima možete pronaći na stranici Ministarstva vanjskih poslova Republike Estonije ( ovdje ).

Internet domain:             .ee

Telefonski kod:                + 372

Glavni izvozni partneri / 2020 / %
  • Finska
  • Švedska
  • Latvija
  • Ruska Federacija
  • SAD
  • Njemačka
  • Litvanija
  • Holandija
  • Danska
  • Norveška
  • Ostale zemlje
Glavni uvozni partneri / 2020 / %
  • Njemačka
  • Kina
  • Ruska Federacija
  • Finska
  • Poljska
  • Litvanija
  • Švedska
  • Latvija
  • Italija
  • Holandija
  • Ostale zemlje

Porezi, carine i dokumenti potrebni za izvozPorezna struktura

Porezna struktura

Standardna stopa PDV-a u Republici Estoniji iznosi  (20 %) i primjenjuje se na sve robe i usluge koje nisu predmet snižene stope PDV – a od (9 %) ili izuzeća od plaćanja PDV – a (0 %).

Carinska stopa za sve proizvode, po MFN-u, iznosi: (6,16 %) u 2019.godini;

Carinska stopa za primarne proizvode, po MFN-u, iznosi: (12,26 %) u 2019.godini;

Carinska stopa za industrijske proizvode, po MFN-u, iznosi: (4,1 %) u 2019.godini.

Akcize u EU primjenjuju se na: alkoholna pića, duhan i duhanske proizvode, mineralna goriva i ulja, energiju (prirodni gas, ugalj, struja).

Potrebna carinska dokumentacija je slijedeća: trgovinska faktura, deklaracija o carinskoj vrijednosti robe, transportni dokumenti, pakirna lista, uvozna carinska deklaracija (Single Administrative Document – SAD).

Tehnički zahtjevi tržišta odnose se na: sigurnost proizvoda, tehničke standarde, pakiranje proizvoda, etiketiranje i EU Ecolabel.

Restrikcije uvoza u EU odnose se na: poljoprivredne proizvode, željezo i čelik, te pojedine proizvode od aluminija.

Više informacija na: PDV i akcize u EU .

Izvor:       www.europa.eu

World Bank (World Development Indicators)

Sporazumi

Bosna i Hercegovina je 16. juna 2008. godine sa Evropskim zajednicama i njihovim državama članicama potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, koji je stupio na snagu 1. juna 2015. godine. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju reguliše političke, ekonomske i trgovinske odnose između Bosne i Hercegovine i Evropske unije. U skladu sa SSP-om, između Bosne i Hercegovine i Evropske unije uspostavljeno je područje slobodne trgovine. 2016. godine, potpisan je Protokol uz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Bosne i Hercegovine, s jedne strane, te Evropskih zajednica i njihovih država članica, s druge strane.

(Vidi: Detaljan pregled odnosa između EU i Bosne i Hercegovine ).

Vanjskotrgovinska razmjena Bosne i Hercegovine sa Estonijom

 

POKAZATELJ2016.2017.2018.2019.2020.
IZVOZ (KM)8.873.129,306.344.049,115.094.769,735.671.926,765.981.068,85
UVOZ (KM)1.859.847,822.471.394,531.631.503,811.608.819,991.672.824,76
OBIM (KM)10.732.977,128.815.443,646.726.273,547.280.746,757.653.893,61
SALDO (KM)7.013.281,483.872.654,583.463.265,924.063.106,774.308.244,09
POKRIVENOST UVOZA IZVOZOM (%)477,09256,70312,27352,55357,54

Izvor:      Vanjskotrgovinska / Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTK / STK BIH)

Vodećih 10 proizvoda u izvozu Bosne i Hercegovine u Republiku Estoniju, u 2020.godini

TarifaNaziv tarifeUdio proizvoda u ukupnom izvozu Bosne i Hercegovine u Republiku Estoniju, 2020.
2106Prehrambeni proizvodi koji nisu spomenuti …58,33%
3304Proizvodi za uljepšavane i šminkanje i proizvodi …13,11%
4819Kutije, vreće i vrećice i drugi spremnici za …6,57%
9406Montažne zgrade6,17%
3307Preparati za brijanje, ukljucujuci prije i poslije …4,66%
3305Preparati za kosu2,49%
3923Proizvodi za prijevoz i pakovanje robe, …2,48%
4901Štampane knjige, brošure, leci i slični štampani …2,07%
9401Sjedala (osim onih iz tarifnog broja 9402), …1,09%
4817Poštanske omotnice, pisma-omotnice, dopisnice i …0,86%
Ostali2,19%

 Izvor:      Vanjskotrgovinska / Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTK / STK BIH)

Vodećih 10 proizvoda u uvozu Bosne i Hercegovine iz Republike Estonije, u 2020.godini

TarifaNaziv tarifeUdio proizvoda u ukupnom uvozu Bosne i Hercegovine iz Republike Estonije, 2020.
8421Centrifuge, uključujući centrifuge za sušenje; …27,14%
3909Amino-smole, fenolne smole i poliuretani, u …12,92%
2206Ostala fermentirana pića (npr.: jabukovača, …12,51%
7309Rerzervoari, tankovi, bačve i slični kontejneri, …7,95%
4107Goveđe kože (uključujući bivolje) i kože kopitara, …5,22%
8302Okov, pribor i slicni proizvodi od prostih metala, …4,82%
7306Ostale željezne ili čelične cijevi i šuplji profil …3,46%
7308Konstrukcije (osim montažnih zgrada iz tar. broja …3,25%
8701Vučna vozila (osim onih iz tarifnog broja 8709)3,01%
3214Staklarski kitovi, kitovi za cijepljenje, smolni …2,35%
Ostali17,36%

 Izvor:      Vanjskotrgovinska / Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTK / STK BIH)

Korisne adrese

  • Ministarstvo vanjskih / spoljnih poslova Bosne i Hercegovine ( LINK );
  • Ambasada Republike Estonije u Bosni i Hercegovini ( INFO );
  • Ministarstvo vanjske/spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine (LINK);
  • World Bank ( LINK );
  • Vanjskotrgovinska / Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine ( LINK ).

Pitajte nas

Ukoliko Vam trebaju specifične informacije o određenom sektoru privrede u _________, molimo Vas da se obratite BHEPA osoblju zaduzenom za tu oblast (vidi kontakt informacije)”

    Pogledajte promo video o BiH privredi
    bhprivreda
    Kako Vam možemo pomoci?

    Kontaktirajte nas ako imate bilo kakvih pitanja.

    • Norveška ambasada – poziv na seminar o metalskoj i drvnoj industriji, 13.05.2022. godine

      Ambasada Kraljevine Norveške u Sarajevu i Poslovna asocijacija Norveška-BiH (NBBA), u saradnji sa Vanjskotrgovinskom/ Spoljnotrgovinskom komorom Bosne i Hercegovine, pozivaju Vas na seminar o metalskoj i drvnoj industriji nakon kojeg će uslijediti koktel i B2B susreti. Događaj će se održati u petak 13. maja 2022. godine, od 11.00 do 13.30 sati, u Vanjskotrgovinskoj/ Spoljnotrgovinskoj komori

      2022-05-05
    • Pridružite se EEN inicijativi pod nazivom: “The supply chain platform”

      Litvanski inovacijski centar u suorganizaciji sa Vanjskotrgovinskom/Spoljnotrgovinskom komorom Bosne i Hercegovine, kao koordinatorom EEN Mreže u Federaciji Bosne i Hercegovine, poziva zainteresirane kompanije iz Bosne i Hercegovine da se uključe u platformu koja pomaže kompanijama da zadrže, restrukturiraju ili zamjene postojeće lance snadbijevanja. Raspad međunarodnih trgovinskih režima, bijesna globalna pandemija i izazovi evropskom mirovnom poretku

      2022-04-15
    • Učešće zajedničke delegacije Zapadnog Balkana na 23. Međunarodnom sajmu u Mostaru 2022.

      U organizaciji Komorskog investicijskog foruma Zapadnog Balkana (KIF ZB), više od 30 proizvođača iz poljoprivredno-prehrambenog sektora i 7 trgovačkih lanaca sa Zapadnog Balkana imalo je priliku da učestvuje u zajedničkoj delegaciji ZB i da se predstavi na 23. Međunarodnom sajmu privrede u Mostaru, najznačajnijem sajamskom događaju u Bosni i Hercegovini. Mogućnosti saradnje i svoje profile

      2022-04-11
    • Zajednički nastup bh. firmi na sajmu tekstila i odjeće „MUNICH FABRIC START“

      Obavještavamo Vas da Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora BiH uz podršku Švicarskog programa za promociju izvoza (SIPPO) i drugih partnerskih organizacija, organizuje zajednički nastup bosanskohercegovačkih firmi na sajmu tekstila i odjeće „MUNICH FABRIC START“ koji će se održati od 30.08-01.09.2022. godine u Minhenu (Njemačka). Svake sezone na sajmu MUNICH FABRIC START, inovativni razvoji i sezonski noviteti vrhunskih međunarodnih

      2022-04-06